RPH - Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tingkatan 2 Semua Tajuk boleh di download dari senarai ini
RPH contoh
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM
Tajuk : Saidina Ali Bin Abu Talib Pemuda Yang Berani.
Rujukan : HSP / Buku Teks.
Kelas | ||
Tarikh | ||
Masa |
Perkara | Huraian | |
Objektif | Di akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat : 1.Menerangkan biodata Saidina Ali B.Abu Talib. 2.Menyatakan keunggulan Saidina Ali B.Abu Talib. 3.Menyenaraikan pengorbanan dan jasa Saidina Ali B.Abu Talib terhadap Islam 4.Menjelaskan sebab-sebab berlakunya peperangan pada zaman Saidina Ali B.Abu Talib. 5.Merumuskan tamadun hasil daripada keberanian Saidina Ali B.Abu Talib. | |
Isi pelajaran | 1.Biodata Saidina Ali B.Abu Talib 2.Keunggulan Saidina Ali. 3.Pengorbanan dan jasa Saidina Ali 4.Sebab –sebab berlakunya peperangan pada zaman Saidina Ali. 5.Tamadun 6.I’tibar. | |
Kaedah | 1.Guru memberi penerangan. 2.Pelajar membuat perbincangan bersama guru. 3.Pelajar membuat pembentangan 4.Sumbangsaran. | |
Hasil P&P | Pelajar dapat : 1.Menerangkan riwayat hidup Saidina Ali. 2.Menerangkan keperluan bersifat dengan keperibadian Saidina Ali. 3.Menjelakan sebab-sebab berlakunya peperangan pada zaman Saidina Ali dan pengajaran darinya. 4.Berani menegakkan kebenaran dengan berjihad membangunkan kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi masa kini. | |
1.Menjelaskan pengorbanan Saidina Ali terhadap Islam 2.Menerangkan keistimewaan Saidina Ali. 3.Mencintai Allah dan rasulnya melebihi diri sendiri. | ||
1.Menjelaskan sumbangan dan jasa Saidina Ali terhadap Ilmu pengajian Islam. 2.Bersemangat juang dan sedia berkorban. | ||
Pengayaan | Pelajar membuat nota dalam bentuk peta minda berkenaan dengan tajuk. | |
Perkembangan PNP | ||
Set Induksi | Guru memanggil pelajar bernama Ali dan bertanya siapa yang memberikan namanya | |
Langkah 1 | 1.Guru menerangkan riwayat hidup Saidina Ali. 2.Guru menerangkan keperluan bersifat dengan keperibadian Saidina Ali. 3.Pelajar berbincang sebab-sebab berlakunya peperangan pada zaman Saidina Ali dan pengajaran darinya. 4.Guru menyatakan sifat berani menegakkan kebenaran dengan berjihad membangunkan kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi masa kini. | |
Langkah 2 | 1.Guru menjelaskan pengorbanan Saidina Ali terhadap Islam 2.Pelajar diminta menerangkan keistimewaan Saidina Ali. 3.Guru menggalakkan pelajar mencintai Allah dan rasulnya melebihi diri sendiri. | |
Langkah 3 | 1.Guru menjelaskan sumbangan dan jasa Saidina Ali dalam Ilmu pengajian Islam. 2.Pelajar berbincang tentang semangat juang dan sedia berkorban. | |
Penutup | Guru meminta pelajar membuat karangan pendek 150 perkataan berkenaan tajuk : “Peranan masjid dalam Pembangunan Umat Islam” | |
BBM | Gambar-gambar masjid | |
Tindakan Intervention | ||
Refleksi | ||
kongsikan bahan P&P anda ke blog ini. Email dan attach kan ke
faiizi05@gmail.com
faiizi05@gmail.com
سُبْحَانَ الله وَ بِحَمْدِهِ، سُبْحَانَ اللهِ الغَظِيْمِ
“Kalimataani khafiifataani ‘ala al-lisan thaqiilataan fil-miizan, subhanallah wa bihamdihi subhanallah il-‘azhiim.”
" Ucapan yang ringan di lidah , berat pada timbangan mizan, subhanallah wa bihamdihi subhanallah il-‘azhiim
No comments:
Post a Comment